Haber

ABD ve bazı Avrupa ülkeleri Libyalı yöneticilere seçimler için taviz verme çağrısında bulundu

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’nın Libya’daki büyükelçileri ve temsilcileri, Libya liderlerini seçimlerin yapılması için gerekli tavizleri vermeye ve bir seçim süreci belirlemeye davet etti.

Söz konusu ülkelerin büyükelçiliklerinin Twitter hesaplarından Libya’daki siyasi sürece ilişkin ortak açıklama yayınlandı.

“Fransa, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık ve ABD’den temsilciler, Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathiliy’nin Libya liderlerinin desteğini alarak bir yol haritası oluşturma girişimine güçlü desteklerini ifade etmek için Libya’dalar. Seçimler” denildi. kelimeler kullanıldı.

Açıklamada, temsilcilerin Libyalı yetkililerle yapacakları görüşmelerde seçimlerin yapılması için gerekli tavizleri vermeye ve seçim sürecini belirlemeye davet edildiği belirtilerek, Libya’nın bu yolla siyasi ve siyasi ve siyasi ve siyasi ve siyasi ve siyasi ve siyasi ve siyasi ve siyasi ve siyasi otoritelerle işbirliğine gidileceği vurgulandı. insanlar yöneticilerini seçme şansına sahip olacaklardı.

Söz konusu ülkelerin temsilcileri, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile Libya’da seçim çalışmaları konusunda görüştü.

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Fransa’nın Libya Özel Temsilcisi Paul Soler ile seçim konusunu görüştü.

Libya’da seçim çıkmazı

Libya’da bir süredir Abdülhamid Dibeybe ve Fethi Başağa liderliğinde iki ayrı hükümetin olması istikrarsızlığın sürmesine neden oluyor.

BM liderliğindeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de yaptığı toplantılarda ülkede cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmiş ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştır.

BM’nin Libya Özel Temsilcisi Bathily, 27 Şubat’ta BM Güvenlik Konseyi’nde bu yıl Libya’da seçimler yapmak üzere üst düzey bir komite kurulmasını önerdi.

haber-yedisu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu