Ekonomi

Airbus’ın Çin’den 160 uçağı için onay

Avrupalı ​​uçak üreticisi Airbus, Çin’in Tianjin kentindeki fabrikasına yeni bir montaj hattı ekleyerek üretim kapasitesini ikiye katlayacağını duyurdu.

Bu arada Pekin’in, Çinli şirketlerin Airbus’tan 160 yolcu uçağı satın almasını onayladığı bildirildi. Bu kapsamda Çin havayollarına 150 adet “A320” tipi ve 10 adet “A350-900” tipi yolcu uçağı teslim edilecek.

Anlaşmalar, Macron’un ziyaretine katılan iş heyetinde yer alan Airbus İcra Kurulu Başkanı Guillaume Faury tarafından açıklandı.

Faury, “Üretimi genişletmek bizim için büyük önem taşıyor. Çin pazarı istikrarlı bir şekilde büyüyor. Hem yerel havayollarına hem de bölgedeki diğer müşterilere daha fazla ürün tedarik etme fırsatımız olacak” dedi. söz konusu.

Avrupalı ​​uçak üreticisi Airbus’ın hamlesinin, ABD’li rakibi Boeing’in Washington’un Pekin ile ilişkilerinde artan gerilimden etkilendiği bir dönemde şirkete Çin pazarında rekabet avantajı sağlaması bekleniyor.

Airbus’ın Tiencin’de “Asya Nihai Montaj Hattı” (FALA) adını verdiği üretim tesisi 2008 yılında faaliyete geçti. Tesiste dar gövdeli, orta menzilli yolcu uçağı ailesi A320’lerin yanı sıra geniş gövdeli A350 yolcu uçakları da üretiliyor. .

Çin’in “üç büyük” kamu havayolu şirketi AirChina, China Southern ve China Eastern, geçen yıl Airbus’tan toplam 292 uçak satın alma sözü verdi. Macron’un ziyareti sırasında sağlanan mutabakat, bu kapsamdaki bazı emirleri içeriyor.

camashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu