Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Hallaçlı Mehmet Ağa Konağı’nın restorasyonuna başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Milli Mücadele’nin önemli tarihi yapılarından biri olan Hallaçlı Mehmet Ağa Köşkü’nün onarım sürecinin başladığını bildirdi.

ABB’den yapılan açıklamaya göre, Milli Mücadele döneminde Mehmetçik’e hibe edilen Gölbaşı ilçesinde 5 bin 755 metrekare alan üzerinde yer alan Hallaçlı Mehmet Ağa Köşkü’ndeki çalışmalar önümüzdeki günlerde tamamlanacak. bu yıl.

Proje kapsamında binanın bodrum katında yöreye ait tarım ürünleri sergi alanı, zemin ve 1. katta ise tadım mekanları yer alacak.

Binanın bir odası, Hallaçlı Mehmet Ağa’nın şahsi eşyaları ile döneme ait belge ve objelerin sergileneceği müze olarak tasarlanacak.

Çalışmaları inceleyen ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, binanın tarihi dokusuna uygun olarak restore edileceğini belirtti.

Ödemiş, konağın Cumhuriyet’in ilk milli mimari döneminin kırsal kesimdeki tek örneği olduğunu belirtti.

Hallaçlı Mehmet Ağa Konağı’nı katılımcı bir anlayışla başkent turizmine kazandırmayı hedeflediklerini vurgulayan Ödemiş, binayı restore ederken sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve üniversitelerle projenin ideolojisini oluşturduklarını söyledi.

Ödemiş, çizimleri tamamlanan projenin Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda tescilli yapı olması nedeniyle onaylandığını, aplikasyon ihalesinin ardından onarım çalışmalarına başlanıldığını kaydetti.

mustafakemalpasa-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu