Haber

Biden, ABD’nin petrol rezervlerini kullanma yetkisini sınırlayan yasa tasarısını veto edecek

ABD Başkanı Joe Biden’ın Stratejik Petrol Rezervi üzerindeki yetkisini sınırlayacak bir yasa tasarısını veto edeceği bildiriliyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD’nin Stratejik Petrol Rezervinden petrol satma yetkisinin sınırlandırılmasını öngören yasa tasarısının kendisine sunulması halinde Biden’ın maddeyi veto edeceği belirtildi.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre yaptığı basın açıklamasında, söz konusu yasa tasarısının çalışan aileleri mali sıkıntılara sokacağını, yalnızca zengin vergi mükelleflerinin ve büyük şirketlerin yararlanacağını iddia ederek, yasa tasarısının Cumhuriyetçilerin “aşırı siyasetinin” bir parçası olduğunu savundu. ABD mali açığını daraltmak. Şişireceğini savundu.

Jean-Pierre, Rusya-Ukrayna savaşına atıfta bulunarak, yasa tasarısının ABD’nin enerji güvenliğini daha da tehlikeye atacağını ve elektrik kesintisine yol açacağını belirterek, yasa tasarısının “ülkenin petrol çıkarma kabiliyetine müdahale ettiğini ve böylece yardımcı olduğunu” sözlerine ekledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in savaş amaçları.” yardımcı olacağını savundu.

ABD Güç Bakanı Jennifer Granholm, yasanın Başkan’ın acil durumlara müdahale etmesi için ihtiyaç duyduğu yetkileri engelleyeceğini söyledi.

Granholm, “Görevde Demokrat veya Cumhuriyetçi bir başkanın olması umurumda değil, neden ülkenin acil durumlara yanıt verme kapasitesini ve bu acil durumlar sonucunda maliyetleri düşürme yeteneğimizi engelleyesiniz?” dedim.

Senato’nun bu durumun önemini bilerek hareket etmesi gerektiğini ifade eden Granholm, Biden’ın ABD Stratejik Petrol Rezervini Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yükselen gaz fiyatlarını düşürmek için kullandıktan sonra yeniden doldurabileceğine inandığını da belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın ardından ABD’de hızla artan akaryakıt fiyatları karşısında Mart 2022’de ülkenin stratejik petrol rezervlerinden 180 milyon varilden fazla petrolün piyasaya sürülmesine izin verdi.

mudanya-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu