Haber

Biden, Afganistan’dan kaynaklanan ‘ulusal acil durumun’ devam etmesini isteyen Kongre’ye mektup gönderdi

YENİ ABD Lideri Joe Biden, Afganistan’daki insani ve mali krizin ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikası için “olağanüstü tehdit” oluşturmaya devam ettiğini ve bu kapsamda ilan edilen “ulusal acil durumun” devam etmesi gerektiğini belirtti.

Biden, Afganistan’daki insani kriz ve ekonomik çöküş olasılığı üzerine ABD’de 11 Şubat 2022’de ilan edilen “ulusal acil durum”un süresinin uzatılması için Kongre’ye bir mektup gönderdi.

Biden, gıda güvenliği, su, hijyen, barınma, Kovid-19 başta olmak üzere birçok alanda temel insan ihtiyaçlarının derinleşmesiyle birlikte çöküş potansiyelinin ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikası için “alışılmadık ve olağanüstü” bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini söyledi. -19 ve ülke ekonomisinin kötüleşmesi. ettiğini kaydetti.

Bu bağlamda Biden, ABD’deki “Da Afganistan Bankası”na (DAB) ait bazı mülklerin ABD finans kurumları tarafından korunmasının son derece önemli olduğunu ve bunun Afganistan halkının refahı için çok önemli olduğunu vurguladı. .

Biden, aralarında terör mağdurlarının temsilcilerinin de bulunduğu çeşitli tarafların DAB’ın mülklerine karşı yasal savunmalar yaptığını belirterek, bu mülke erişimin 14064 sayılı KHK ile engellendiğini sözlerine ekledi.

Başkan Biden bu nedenle aksi bir karar alınmadığı takdirde 11 Şubat 2023’te doğal olarak sona erecek olan ulusal olağanüstü halin devam etmesi için bu bildirimi yaptığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu