Haber

Fransa’da Yaz Kuraklığı Riski

Fransa Ekolojik Dönüşüm Bakanı Christophe Bechu, ülkedeki yeraltı suyu seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu ve yazın kurak geçebileceğini söyledi.

Bechu, CNews’i ülkenin bu yaz kuraklıkla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.

Özellikle Rhone Vadisi ve Akdeniz kıyısı gibi güney bölgelerde kuraklık riski konusunda ciddi endişeleri olduğunu ifade eden Bechu, daha fazla su tasarrufu yapılması gerektiğini vurguladı.

Bechu, ülkenin yeraltı sularının yüzde 66’sının Haziran ayı için normalin altında olduğunu ve halihazırda 15 bölgede önemli su kullanım kısıtlamalarının yürürlükte olduğunu söyledi.

Bechu, geçen yıl kuraklıktan kaynaklanan orman yangınlarının bu yaz yeniden çıkma riskinin olduğunu belirtti.

Son haftalarda yurdun bazı bölgelerinde etkili olan sağanak yağışlarda nemin bitkiler tarafından emildiğini belirten Bechu, bu yağışların yer altı su seviyelerine olumlu katkı sağlamayacağını ifade etti.

Fransa olası orman yangınlarına hazırlanıyor

Cumhurbaşkanlığı makamının “benzeri görülmemiş bir iklim olayı” olarak nitelendirdiği geçen yılki orman yangınları, 72 bin hektarlık bir alanı etkilemiş ve yaklaşık 60 bin kişinin tahliyesine neden olmuştu.

Ülkenin, yangınlara müdahale etmek için uçak sayısını 38’den 47’ye çıkarmak da dahil olmak üzere, geçen yıldan bu yana yangınla mücadele fırsatlarını artırdığı bildiriliyor.

Hükümet ayrıca kriz bölgelerine konuşlanmak üzere 3.600 yedek itfaiyeciyi hazır bulunduracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu