Haber

İztuzu açıklarında ölü caretta caretta bulundu

MUĞLA’nın Ortaca ilçesi İztuzu açıklarında hayalet ağa takılıp olta kancasıyla koluna takılmış ölü bir caretta caretta bulundu.

Ortaca Su İşleri Kooperatifi (ORSU) Lideri Özay Akdoğan, İztuzu açıklarında ölü bir caretta caretta buldu. 80 santimetre uzunluğunda ve 42 kilo ağırlığındaki deniz kaplumbağası, kement haline getirilmiş halatla tekneye alındı. 35 yaşında olduğu tahmin edilen caretta caretta’nın hayalet ağa takılarak suda boğulduğu belirtildi. Deniz kaplumbağasının ön kolunun altından olta kancasına takıldığı da belirlendi. Durum, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) bildirildi.

Ölü deniz kaplumbağasını teslim alan DEKAMER gönüllüsü Erol Çalık, hayalet ağların caretta carettalar için büyük tehdit oluşturduğunu belirterek, ORSU ile yürütecekleri proje kapsamında dalgıçlarla ağları tespit edip toplayacaklarını söyledi. Çalık, ağları çöpe atmayacaklarını ve dünyanın farklı yerlerinde geri dönüştüreceklerini de belirtti. Ölü deniz kaplumbağasını bulan ORSU Lideri Akdoğan, “Hayalet ağlar deniz canlılarının en büyük düşmanıdır. ‘Bırakma’ denilen misinanın kancası bu hayvanın koluna takıldı. Muhtemelen ondan kurtulmaya çalışırken ağa takılmış suda kalmış hayalet Deniz kaplumbağaları ciğerleriyle nefes aldıkları için nefes almak için yüzeye çıkmaları gerekir Aktivite seviyelerine göre nefeslerini birkaç saat tutabilirler ama ortalamaları dalışlar 15-30 dakikanın ortasında değişiyor.Herhalde ağa takıldıkları için su yüzüne çıktılar ve nefes alamayınca öldüler.Keşke daha önce farketseydik, muhtemelen kurtarabilirdik” dedi.

gumushacikoyajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu