Ekonomi

Altın yatırımcıları saat 21:00’e kilitlendi

Altın fiyatları ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı öncesi sakin.

Altının ons fiyatı 1950 doların altına hareket ediyor.

İç piyasada gram altın 1482 liradan, çeyrek altın 2 bin 428 liradan satılıyor.

ABD’de Mayıs ayında enflasyondaki yavaşlamanın ardından Fed’in bugün açıklayacağı para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrasında yapacağı açıklamalar yatırımcıların ilgi odağı oldu.

Bir süredir dünya ekonomilerinin en önemli sorunu olan enflasyon sınırlı da olsa gerilemeye devam ederken, resesyon endişeleri de ön plana çıkmaya devam ediyor.

ABD’de dün açıklanan verilere göre, Mayıs ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda ise yüzde 4 artarak beklentilerin altında kaldı. Böylece yıllık enflasyon Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

SABİT TUTULMASI BEKLENEN FAİZ

Enflasyon verilerinin ardından bugün Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında politika faizini sabit tutması bekleniyor.

Öte yandan, enflasyonun halen Fed’in hedefinin oldukça üzerinde olması nedeniyle Temmuz ayı “şahin” fiyatlamaları etkilenmedi. Bankanın son faiz oranının yüzde 5.25-5.50 seviyelerinde olacağı iddia ediliyor.

Analistler, bugün açıklanacak para politikası karar metni ve Powell’ın sözleriyle yönlendirmenin önemine dikkat çekerek, bunlardan alınacak sinyallerin önümüzdeki dönemde Fed’in para politikasına ilişkin soru işaretlerini azaltabileceğini söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu