Haber

Kuzey İrlanda’da tarihi gün: Sinn Fein lideri Michelle O’Neill başbakan oldu

Kuzey İrlanda’da, İrlanda Devrim Ordusu’nun (IRA) siyasi uzantısı olarak görülen Sinn Fein’in lideri Michelle O’Neill, başbakanlık görevine eşdeğer Birinci Bakan seçildi. Milletvekilleri ilk kez İrlandalı bir milliyetçiyi Birinci Bakan olarak atadı.

HÜKÜMETİN DİĞER ADI EMMA LİTTLE-PENGELLY

1998 yılında imzalanan Hayırlı Cuma Barış Anlaşması (Belfast Anlaşması) uyarınca iktidarın ‘birlik’ ve ‘bağımsızlık’ taraftarları arasında paylaşılması öngörülüyor. Bu bağlamda Michelle O’Neill, İngiltere yanlısı Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) Birinci Bakan Yardımcısı (Başbakan Yardımcısı) Emma Little-Pengelly ile iktidarı paylaşacak. Hayırlı Cuma Anlaşması’na göre hükümeti oluşturacak iki parti eşit yetkilere sahip.

‘YENİ BİR ŞAFAĞIN TEMSİLCİSİ’

Kuzey İrlanda Parlamentosu’nda milletvekillerine seslenen 47 yaşındaki O’Neill, “Bu, yeni bir şafağı temsil eden tarihi bir gün.” dedi. “Herkese eşit hizmet edeceğim ve herkesin başbakanı olacağım” diyen O’Neill, şöyle devam etti: “Çatışmalarda istisnasız kaybedilen tüm canlar için üzgünüm.”

Kuzey İrlanda’da yıllarca süren kralcı Protestanlar ile İrlandalı milliyetçi Katolikler arasındaki savaş, Kuzey İrlanda ile İrlanda hükümetleri arasında imzalanan Güzel Cuma Anlaşması ile sona erdi. Mutabakat anlaşmasının bir parçası olarak IRA silahlarını bırakmayı kabul etti ve İngiltere, IRA mahkumlarını serbest bıraktı. Birliklerini Kuzey İrlanda’dan çekti ve Kuzey İrlanda’ya özyönetim hakkı verildi.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

haber-honaz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu