Teknoloji

PlayStation Controller İle Döllenen Yumurtalardan Doğan İlk İnsan!

İspanyol girişim Overture Life, bir playstation denetleyicisi kullanılarak kontrol edilebilen bir sperm enjeksiyon robotu üretti. Ekip robotu insan yumurtalarını döllemek için başarıyla kullandı ve iki sağlıklı bebek doğdu. İşte haberin detayları…

Kaynak:https://www.technologyreview.com/2023…

İspanyol şirketi Overture Life, bir playstation denetleyicisi kullanılarak kontrol edilebilen bir sperm enjeksiyon robotu üretti.

Ekip robotu insan yumurtalarını döllemek için başarıyla kullandı ve iki sağlıklı bebek doğdu.

Overture Life girişiminde mühendislik öğrencisi olan Eduard Alba, robotu kullanarak sperm hücrelerini yumurtalara yerleştirmek için küçük bir mekanize IVF iğnesine rehberlik etti.

Alba, PlayStation 5 kontrol cihazını kullanarak: “Sakindim. O an bunun sadece bir deney olduğunu düşündüm.”

Teknoloji, bir kadının yumurtası ile bir erkeğin sperminin mikroskop altında özel bir iğne kullanılarak birleştirilmesini içeren ve bazen döllenmeyle sonuçlanan klasik IVF’ye robotik bir yükseltmedir.

Rapora göre, mevcut tüp bebek uygulaması çok hassas ve emek yoğun. Ayrıca, her hamilelik girişimi ABD’de yaklaşık 20.000 dolara mal oluyor.

Bu yeni teknoloji ile sürecin parçalarının giderek daha fazla otomatikleştirilmesi, daha ucuz ve daha erişilebilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Her yıl dünya çapında yaklaşık 500.000 çocuk tüp bebek yoluyla doğuyor, ancak çocuk sahibi olmak için yardıma ihtiyacı olan pek çok kişi doğurganlık ilaçlarına erişemiyor veya bunları ödeyemiyor.

Overture, eski YouTube CEO’su Susan Wojcicki de dahil olmak üzere destekçilerinin desteğiyle bugüne kadar yaklaşık 37 milyon dolar topladı.

1990’larda intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) fertilizasyon prosedürünü geliştirmekle tanınan doktor Gianpiero Palermo: “Konsept harika, ancak bunun henüz robotik bir ICSI olduğunu düşünmüyorum.” açıklama yaptı

kavak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu